Anmäla på tdb


Svenska ridsportförbundet kläder

Hjälp. Logga in. Välkommen! Detta är tävlingsdatabasen- en tjänst för att kunna administrera ryttarlicenser, tävlingsanmälningar, tävlingsstatistik m.m. För att kunna nyttja tjänsten fullt ut loggar du in nedan.


Tävlingsdatabasen

 • Anmäl till tävling: Läs propositionen noga. Klicka Anmäl eller Jag vill anmäla, beroende på var på tävlingen du är i TDB. Under Ryttare, välj rätt ryttare. Under Häst, välj rätt häst. Markera checkbox för klasser/listor som ska anmälas.
 • Tävlingsdatabasen

 • anmäla på tdb
  1. Equipe

  Inloggning på kontot måste ske inom 24 tim, annars försvinner kontot och och man får börja om från början. När inloggning skett ska kontot verifieras med BankID. Om du ska anmäla till tävling behöver du Registrera Återbetalningskonto. Nu är kontot redo att anmäla ifrån! Företagskonto.


  Vad betyder tdb

  Arrangören rapporterar resultat via fil eller manuellt och matar in eventuella återbetalningar under tävlingens ekonomisidor i TDB som tidigare. Därefter skapar TDB ett utbetalningsunderlag som föreningens kassör använder för att betala ut via föreningens egen bank/internetbank. Vad krävs av arrangören?.


 • Vad betyder tdb


 • Tdb ridsport

   Tävling där arrangör tar betalt via betaltjänst i TDB. När reservplats övergår till ordinarie plats skickas ett mail till anmälaren. Från det tillfället har anmälaren till dagen efter kl på sig att betala för sin anmälan, nedräkning av tiden visas på anmälningssidan.

  Equipe online

  Tänk på att lösa tävlingslicens i god tid om du planerar att tävla. I Tävlingsdatabasen, TDB, finns en spärr som gör att du inte kan anmäla utan licens. Det gäller även för häst och ponny. Du kan inte anmäla till tävling utan att ha en giltig betald licens. Rätt att ställa ut ryttarlicens.

  Svensk ridsport tidning

  När du anmält till tävling ska anmälan vara betald enligt angiven tid i propositionen. Arrangör kan välja mellan två olika alternativ: Alt 1. Att anmälan ska vara betald senast ”Inom en timme”. Alt 2. Att anmälan ska vara betald senast ”Innan likviddagen kl. ”.

  Kommer ryttaren med i

  På klubbtävling måste alla deltagare vara medlemmar i klubben. De enda regler som måste följas är de som gäller säkerhet, handhavande av hästen samt uppträdande mot funktionärer, medtävlande och andra närvarande. Allt annat får klubben själv bestämma (dock gäller jordbruksverkets regler om veterinärs närvaro).